Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Місія Чернігівського апеляційного суду полягає в захисті прав і свобод людини і громадянина, держави та юридичних осіб на засадах верховенства права в ім’я закону й справедливості.
Завдання, що стоять перед судом, передбачені статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»: здійснення правосуддя на засадах верховенства права, забезпечення кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Зважаючи на те, що пунктом 8 частини другої статті 129 Конституції України як одна з основних засад судочинства визначена гарантованість забезпечення права на апеляційний перегляд справи, завданням Чернігівського апеляційного суду є перегляд в апеляційному порядку цивільних справ, кримінальних проваджень, справ про адміністративні правопорушення, розглянутих судами першої інстанції Чернігівської області.
Функції. У відповідності до статті 27 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" функціями (повноваженнями) Чернігівського апеляційного суду є:
Століття тому апеляційна інстанція на Чернігівщині була відома як губернський суд. Згодом він став окружним, потім - обласним судом. А з 2001 по 2017 рік здійснював свої повноваження як Апеляційний суд Чернігівської області. Останній ліквідовано відповідно до Указу Президента України, натомість утворено Чернігівський апеляційний суд в апеляційному окрузі, що включає Чернігівську область.
Новий «Чернігівський апеляційний суд» почав свою роботу 3жовтня 2018 року.
Апеляційним судом керує голова суду та його заступник, які обираються на посаду зборами суддів.
У суді утворено дві судові палати: з розгляду цивільних справ та з розгляду кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення.
Суддівський корпус – це високопрофесійні та незалежні судді.
Суддею апеляційного суду може бути людина, яка вже має досвід роботи суддею не менше п’яти років. Також - науковець у галузі права або адвокат. Усі кандидати обов’язково підтверджують здатність здійснювати правосуддя в апеляційному суді за результатами кваліфікаційного оцінювання.
Кожен суддя має свого помічника, якого добирає особисто.
Помічник забезпечує виконання суддею повноважень щодо здійснення правосуддя. З питань підготовки справ до розгляду помічник підзвітний лише судді. Саме суддя є його безпосереднім керівником.
Організаційне забезпечення правосуддя здійснюють секретарі, спеціалісти, консультанти, які входять до складу структурних підрозділів, а разом складають апарат суду, який очолює керівник апарату.
Приміщення Чернігівського апеляційного суду - одне з кращих в Україні. Воно обладнане сучасними засобами сигналізації, відеоспостереження, системою кондиціювання. Суд має шість просторих залів судових засідань з системою відеоконференцзв'язку. Один із залів має обладнання для таємного допиту свідків.
На виконання вимог вітчизняного законодавства та відповідно до Європейських стандартів щодо прав та свобод людини у залах встановлені скляні кабіни для утримання підсудних.
Приміщення відповідає сучасним вимогам доступу до правосуддя людей з інвалідністю.
Яка головна функція суду? Насамперед - це здійснення судочинства.
Суд переглядає в апеляційному порядку цивільні та кримінальні справи, справи про адміністративні правопорушення, у яких винесене рішення місцевими судами загальної юрисдикції. Переважно справи розглядаються колегіально. В окремих категоріях справ апеляційний суд виступає судом першої інстанції.
Щорічно Чернігівський апеляційний суд розглядає щонайменше 7-8 тисяч справ і матеріалів. Середнє навантаження на кожного суддю - близько 300 справ і матеріалів на рік.
Крім того, суд ще й аналізує судову статистику, вивчає та узагальнює судову практику.
Судді та працівники апарату Чернігівського апеляційного суду щодня працюють для захисту прав і свобод громадян на засадах верховенства права в ім’я закону й справедливості. Вони гідно несуть високий статус, який надала їм держава.